FAQ
Czym jest leasing ?
Czym jest leasing ?
Definicja umowy leasingu w ustawie o rachunkowości z 29 IX 1994 r. Ustawa o rachunkowości nie definiuje bezpośrednio leasingu. Ustawa w art.3 pkt 4 i 5 opisuje tylko sam fakt przyjęcia do użytkowania przez daną jednostkę zwaną „korzystającym” obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych od innej jednostki, zwanej finansującym w zamian za określone opłaty. Ustawa o rachunkowości nie reguluje również wszystkich problemów związanych z leasingiem.
Definicja umowy leasingu w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 17 „Leasing” Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 17 umowa leasingowa jest umową, na mocy której w zamian za opłatę lub serię opłat leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania danego składnika aktywów przez uzgodniony okres.
Definicja umowy leasingu w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem, dzierżawa” Zgodnie z krajowym standardem umowa leasingu, którą nazwano w Kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa zawarta na czas określony, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego użytkowania albo użytkowania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej korzystającym przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, takie jak np.: nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu tego standardu są zatem także nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas określony. W zakresie umowy leasingu mogą również wchodzić dodatkowe świadczenia związane z przedmiotem leasingu, jak np. utrzymanie lokali w stanie zdatnym do użytku (np. ogrzewanie, oświetlenie, woda, funkcjonowanie wind, ochrona czy utrzymanie czystości) lub zapewnienie serwisu technicznego, oddanych w leasing maszyn i urządzeń. W rozumieniu tego standardu okres leasingu wynosi co najmniej 12 miesięcy (J. Kornacki 2013, str. 6).
Rodzaje leasingów ?
Leasing operacyjny – przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych Finansującego, czyli firmy leasingowej, która dokonuje amortyzacji. Jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów korzystający zalicza w całości raty leasingowe.
Warunki:
- Umowa leasingu jest zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej:
-40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne. Suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. - Benefity podatkowe:
– Cała rata leasingowa (kapitał + odsetki) stanowi koszt uzyskania przychodu Korzystającego i jednocześnie przychód Finansującego.
– Odpisów amortyzacyjnych dokonuje Finansujący.
– Minimalna wartość końcowa dla Korzystającego = hipotetyczna wartość netto.
Leasing finansowy – to rodzaj leasingu, w którym amortyzacji przedmiotu leasingu dokonuje Korzystający. Obok amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć dodatkowo część odsetkową raty leasingowej. Warunki:
- Umowa leasingu jest zawarta na czas oznaczony:
– Suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu.
– Umowa leasingu zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje Korzystający. - Benefity podatkowe:
– Koszt uzyskania przychodu Korzystającego i jednocześnie przychód Finansującego stanowi część odsetkowa raty leasingowej.
– Odpisów amortyzacyjnych dokonuje Korzystający.
Leasing zwrotny – transakcja leasingowa, w której Korzystający jest równocześnie Dostawcą przedmiotu leasingu. Korzystający odsprzedając firmie leasingowej swoje środki trwałe przestaje być właścicielem i staje się użytkownikiem danego dobra. W zamian odzyskuje środki finansowe dotychczas zamrożone w tych środkach trwałych. Leasing zwrotny pozwala na szybszy zwrot podatku dochodowego w postaci amortyzacji.
Podatek VAT w leasingu
Ustawa o podatku VAT rozróżnia dwa typy transakcji leasingowych i ustala dla nich dwie, różne zasady naliczania podatku VAT. Zgodnie z ww. ustawą leasing operacyjny traktowany jest jako świadczenie usług, natomiast leasing finansowy – jako dostawa towarów. Podatek VAT od transakcji leasingowych rozliczany jest na zasadach ogólnych i podlega rozliczeniu z podatkiem naliczonym w firmie Korzystającego.
Leasing operacyjny – świadczenie usług
- Podatek VAT doliczany jest do każdej płatności leasingowej w momencie jej wymagalności.
- Stawka podatku wynosi 23% bez względu na stawkę podatku VAT zastosowaną przy zakupie przedmiotu leasingu.
- Dla każdej płatności leasingowej (udział własny, opłata manipulacyjna, rata leasingowa) wystawiana jest faktura VAT.
Leasing finansowy – dostawa towarów
- Podatek VAT naliczany jest z góry od sumy wszystkich płatności leasingowych.
- Stawka podatku VAT dla leasingu jest tożsama ze stawką zastosowaną przy zakupie przedmiotu leasingu (23% lub 8%).
- Po przekazaniu przedmiotu leasingu do użytkowania wystawiana jest przez Finansującego jedna faktura VAT na sumę płatności leasingowych.
VAT jest uiszczany przez Korzystającego jednorazowo i rozliczany na zasadach ogólnych. W dalszym okresie trwania umowy, Finansujący wystawia noty odsetkowe opiewające na wartość raty leasingowej netto (bez VAT). Leasing jest doskonałym sposobem finansowania inwestycji w każdej firmie – od spółek giełdowych, po małe przedsiębiorstwa. Warto rozważyć ten sposób finansowania inwestycji, chociażby ze względu na korzyści podatkowe czy proste i szybkie procedury.
Zalety leasingu
Leasing ma szereg zalet, między innymi:
- Przesunięcie w czasie obciążeń podatkowych (leasing operacyjny),
- Korzyści podatkowe – w przypadku leasingu operacyjnego rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu, co skutkuje płaceniem niższych podatków przez leasingobiorcę. W przypadku leasingu finansowego to klient sam amortyzuje przedmiot leasingu podczas trwania umowy.
- Zwiększenie efektywności firmy (poprawa płynności, zmniejszenie zadłużenia, poprawa struktury bilansu),
- Finansowanie szerokiego spektrum aktywów (od nieruchomości poprzez maszyny do samochodów),
- Dopasowanie struktury transakcji do potrzeb Korzystającego (budżet wydatków, strategia podatkowa),
- Elastyczność w ustalaniu rat leasingowych; opłaty leasingowe pokrywane są z bieżących przychodów uzyskiwanych z tytułu używania przedmiotu leasingu,
- Możliwości uwolnienia gotówki zaangażowanej w obecnie posiadane środki trwałe (leasing zwrotny), łatwe procedury i szybka ścieżka decyzyjna,
- Proste zabezpieczenia.
- Korzyści bilansowe – Leasing operacyjny nie jest wliczany do wartości aktywów bilansowych, a co za tym idzie suma aktywów pozostaje stała, przy czym zysk wzrasta. Tego typu leasing nie będzie widoczny jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie zmniejsza jego zdolności leasingowej, co pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy.
- Poprawa sprawozdań finansowych – na poprawę sprawozdań finansowych wpływa możliwość odliczania rat leasingowych na potrzeby podatku dochodowego.
- Łatwiejsze zarządzanie środkami trwałymi – umowa leasingu pozwala na dokładne oszacowanie założeń gospodarowania środkami trwałymi, co okazuje się szczególnie istotne przy ustalaniu długoterminowych budżetów.
- Uwolnienie zamrożonych środków, które zostały zamrożone przy zakupie sprzętu. Takie rozwiązanie umożliwia przepływy pieniężne w firmie.
Leasing operacyjny vs finansowy
W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy leasingiem finansowym, a operacyjnym.
Leasing operacyjny |
|
Leasing finansowy |
|
Leasing vs kredyt
Słownik pojęć
Leasing zwrotny – transakcja leasingowa, w której Korzystający jest równocześnie Dostawcą przedmiotu leasingu. Korzystający odsprzedając firmie leasingowej swoje środki trwałe przestaje być właścicielem i staje się użytkownikiem danego dobra. W zamian odzyskuje środki finansowe dotychczas zamrożone w tych środkach trwałych.
Kaucja Gwarancyjna – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego na rzecz Finansującego przeznaczoną na poczet innych płatności wynikającej z Umowy.
Opłaty Leasingowe – oznacza kwoty płatne przez Korzystającego z tytułu leasingu i określone zgodnie z harmonogramem płatności.
Opłata Manipulacyjna – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego z tytułu zawarcia Umowy.
Opłata za Finansowanie przed Dostawą – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego z tytułu finansowania nabycia Przedmiotu Leasingu przed datą Rozpoczęcia Leasingu (np. w procesie importu lub produkcji/budowy środka trwałego).
Opłata Wstępna – oznacza opłatę, stanowiącą udział własny Korzystającego.
Wartość rezydualna (końcowa) – wartość, za jaką Korzystający może odkupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy leasingu.
Szkoda częściowa – występuje, gdy Przedmiot Leasingu zostanie uszkodzony w stopniu umożliwiającym przywrócenie go do stanu poprzedzającego szkodę.
Szkoda całkowita – występuje, gdy Przedmiot Leasingu zostanie utracony, zniszczony lub uszkodzony w stopniu wykluczającym dalsze z niego korzystanie. Na skutek wystąpienia szkody całkowitej Umowa leasingu wygasa.
Czym jest leasing ?
Czym jest leasing ?
Definicja umowy leasingu w ustawie o rachunkowości z 29 IX 1994 r. Ustawa o rachunkowości nie definiuje bezpośrednio leasingu. Ustawa w art.3 pkt 4 i 5 opisuje tylko sam fakt przyjęcia do użytkowania przez daną jednostkę zwaną „korzystającym” obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych od innej jednostki, zwanej finansującym w zamian za określone opłaty. Ustawa o rachunkowości nie reguluje również wszystkich problemów związanych z leasingiem.
Definicja umowy leasingu w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 17 „Leasing” Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 17 umowa leasingowa jest umową, na mocy której w zamian za opłatę lub serię opłat leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania danego składnika aktywów przez uzgodniony okres.
Definicja umowy leasingu w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem, dzierżawa” Zgodnie z krajowym standardem umowa leasingu, którą nazwano w Kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa zawarta na czas określony, na mocy której jedna ze stron, zwana finansującym, oddaje do odpłatnego użytkowania albo użytkowania i pobierania pożytków drugiej stronie, zwanej korzystającym przedmiot leasingu, którym są składniki aktywów, takie jak np.: nieruchomości, urządzenia, maszyny, środki transportu, wartości niematerialne i prawne. Umowami leasingu w rozumieniu tego standardu są zatem także nazwane w Kodeksie cywilnym umowy najmu i dzierżawy, zawarte na czas określony. W zakresie umowy leasingu mogą również wchodzić dodatkowe świadczenia związane z przedmiotem leasingu, jak np. utrzymanie lokali w stanie zdatnym do użytku (np. ogrzewanie, oświetlenie, woda, funkcjonowanie wind, ochrona czy utrzymanie czystości) lub zapewnienie serwisu technicznego, oddanych w leasing maszyn i urządzeń. W rozumieniu tego standardu okres leasingu wynosi co najmniej 12 miesięcy (J. Kornacki 2013, str. 6).
Rodzaje leasingów ?
Leasing operacyjny – przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych Finansującego, czyli firmy leasingowej, która dokonuje amortyzacji. Jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów korzystający zalicza w całości raty leasingowe.
Warunki:
- Umowa leasingu jest zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej:
– 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne. Suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. - Benefity podatkowe:
– Cała rata leasingowa (kapitał + odsetki) stanowi koszt uzyskania przychodu Korzystającego i jednocześnie przychód Finansującego.
– Odpisów amortyzacyjnych dokonuje Finansujący.
– Minimalna wartość końcowa dla Korzystającego = hipotetyczna wartość netto.
Leasing finansowy – to rodzaj leasingu, w którym amortyzacji przedmiotu leasingu dokonuje Korzystający. Obok amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć dodatkowo część odsetkową raty leasingowej.
Warunki:
- Umowa leasingu jest zawarta na czas oznaczony:
– Suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu.
– Umowa leasingu zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje Korzystający. - Benefity podatkowe:
– Koszt uzyskania przychodu Korzystającego i jednocześnie przychód Finansującego stanowi część odsetkowa raty leasingowej.
– Odpisów amortyzacyjnych dokonuje Korzystający.
Leasing zwrotny – transakcja leasingowa, w której Korzystający jest równocześnie Dostawcą przedmiotu leasingu. Korzystający odsprzedając firmie leasingowej swoje środki trwałe przestaje być właścicielem i staje się użytkownikiem danego dobra. W zamian odzyskuje środki finansowe dotychczas zamrożone w tych środkach trwałych. Leasing zwrotny pozwala na szybszy zwrot podatku dochodowego w postaci amortyzacji.
Podatek VAT w leasingu
Ustawa o podatku VAT rozróżnia dwa typy transakcji leasingowych i ustala dla nich dwie, różne zasady naliczania podatku VAT. Zgodnie z ww. ustawą leasing operacyjny traktowany jest jako świadczenie usług, natomiast leasing finansowy – jako dostawa towarów. Podatek VAT od transakcji leasingowych rozliczany jest na zasadach ogólnych i podlega rozliczeniu z podatkiem naliczonym w firmie Korzystającego.
Leasing operacyjny – świadczenie usług
- Podatek VAT doliczany jest do każdej płatności leasingowej w momencie jej wymagalności.
- Stawka podatku wynosi 23% bez względu na stawkę podatku VAT zastosowaną przy zakupie przedmiotu leasingu.
- Dla każdej płatności leasingowej (udział własny, opłata manipulacyjna, rata leasingowa) wystawiana jest faktura VAT.
Leasing finansowy – dostawa towarów
- Podatek VAT naliczany jest z góry od sumy wszystkich płatności leasingowych.
- Stawka podatku VAT dla leasingu jest tożsama ze stawką zastosowaną przy zakupie przedmiotu leasingu (23% lub 8%).
- Po przekazaniu przedmiotu leasingu do użytkowania wystawiana jest przez Finansującego jedna faktura VAT na sumę płatności leasingowych.
VAT jest uiszczany przez Korzystającego jednorazowo i rozliczany na zasadach ogólnych. W dalszym okresie trwania umowy, Finansujący wystawia noty odsetkowe opiewające na wartość raty leasingowej netto (bez VAT). Leasing jest doskonałym sposobem finansowania inwestycji w każdej firmie – od spółek giełdowych, po małe przedsiębiorstwa. Warto rozważyć ten sposób finansowania inwestycji, chociażby ze względu na korzyści podatkowe czy proste i szybkie procedury.
Zalety leasingu
Leasing ma szereg zalet, między innymi:
- Przesunięcie w czasie obciążeń podatkowych (leasing operacyjny),
- Korzyści podatkowe – w przypadku leasingu operacyjnego rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu, co skutkuje płaceniem niższych podatków przez leasingobiorcę. W przypadku leasingu finansowego to klient sam amortyzuje przedmiot leasingu podczas trwania umowy.
- Zwiększenie efektywności firmy (poprawa płynności, zmniejszenie zadłużenia, poprawa struktury bilansu),
- Finansowanie szerokiego spektrum aktywów (od nieruchomości poprzez maszyny do samochodów),
- Dopasowanie struktury transakcji do potrzeb Korzystającego (budżet wydatków, strategia podatkowa),
- Elastyczność w ustalaniu rat leasingowych; opłaty leasingowe pokrywane są z bieżących przychodów uzyskiwanych z tytułu używania przedmiotu leasingu,
- Możliwości uwolnienia gotówki zaangażowanej w obecnie posiadane środki trwałe (leasing zwrotny), łatwe procedury i szybka ścieżka decyzyjna,
- Proste zabezpieczenia.
- Korzyści bilansowe – Leasing operacyjny nie jest wliczany do wartości aktywów bilansowych, a co za tym idzie suma aktywów pozostaje stała, przy czym zysk wzrasta. Tego typu leasing nie będzie widoczny jako zobowiązanie w bilansie leasingobiorcy, nie zmniejsza jego zdolności leasingowej, co pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy.
- Poprawa sprawozdań finansowych – na poprawę sprawozdań finansowych wpływa możliwość odliczania rat leasingowych na potrzeby podatku dochodowego.
- Łatwiejsze zarządzanie środkami trwałymi – umowa leasingu pozwala na dokładne oszacowanie założeń gospodarowania środkami trwałymi, co okazuje się szczególnie istotne przy ustalaniu długoterminowych budżetów.
- Uwolnienie zamrożonych środków, które zostały zamrożone przy zakupie sprzętu. Takie rozwiązanie umożliwia przepływy pieniężne w firmie.
Leasing operacyjny vs finansowy
W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy leasingiem finansowym, a operacyjnym.
Leasing operacyjny | Leasing finansowy |
|
|
Leasing vs kredyt
W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy leasingiem a kredytem.
Leasing | Kredyt | |
Koszt uzyskania przychodu | Opłata wstępna oraz raty netto | Część odsetkowa oraz amortyzacja przychodu |
VAT | Doliczany do rat leasingu | Opłacany z góry, w momencie zakupu |
Okres trwania | Minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji | Możliwość wcześniejszego zakończenia umowy |
Amortyzacja | Po stronie leasingodawcy | Po stronie kredytobiorcy |
Opłata wstępna | Ustalona przed podpisaniem umowy, jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu | Nie ma obowiązku wkładu własnego, w przypadku aut nowych do 150.000 zł i używanych do 100.000 zł |
Wykup | Zależy od okresu leasingu oraz stawki amortyzacji. Wykup jest osobną transakcją (FV) |
Brak operacji wykupu (kredytobiorca jest właścicielem) |
Odroczenia uruchomienia / płatności | Leasing z odroczonym harmonogramem – uruchomienie leasingu maksymalnie 3 miesiące od podpisania umowy | Kredyt z karencją – uzyskany na 96 miesięcy, pierwsza spłata odroczona o 12 miesięcy |
Leasing | Kredyt | |
Zalety | Opłata wstępna oraz wykup zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Możliwe zaliczenie całej raty do kosztów uzyskania przychodów Nie zmniejsza zdolności kredytowej leasingobiorcy Uproszczone procedury, niewymagane dokumenty finansowe |
Niewymagany wkład własny (do 100.000zł auta używane, do 150.000zł nowe)
Amortyzacja po stronie kredytobiorcy Możliwe wcześniejsze zakończenie umowy Wliczenie do kosztów uzyskania przychodu części odsetkowej Kredytobiorca jest właścicielem VAT płacony w momencie zakupu, co daje możliwość jednorazowego odpisu 50% podatku od samochodów osobowych oraz 100% od samochodów ciężarowych |
Wady | Długość trwania umowy zależy od stawki amortyzacji
Prawo własności po stronie leasingodawcy Amortyzacja po stronie leasingodawcy Wymagany wkład własny Leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu dopiero po uiszczeniu opłaty wykupu |
Wymagane dokumenty – zaświadczenie o przychodach oraz zaświadczenie z US i ZUS o niezaleganiu w składkach
Każdy kolejny kredyt pogarsza zdolność kredytową |
Słownik pojęć
Leasing zwrotny – transakcja leasingowa, w której Korzystający jest równocześnie Dostawcą przedmiotu leasingu. Korzystający odsprzedając firmie leasingowej swoje środki trwałe przestaje być właścicielem i staje się użytkownikiem danego dobra. W zamian odzyskuje środki finansowe dotychczas zamrożone w tych środkach trwałych.
Kaucja Gwarancyjna – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego na rzecz Finansującego przeznaczoną na poczet innych płatności wynikającej z Umowy.
Opłaty Leasingowe – oznacza kwoty płatne przez Korzystającego z tytułu leasingu i określone zgodnie z harmonogramem płatności.
Opłata Manipulacyjna – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego z tytułu zawarcia Umowy.
Opłata za Finansowanie przed Dostawą – oznacza opłatę, jaka ma być uiszczona przez Korzystającego z tytułu finansowania nabycia Przedmiotu Leasingu przed datą Rozpoczęcia Leasingu (np. w procesie importu lub produkcji/budowy środka trwałego).
Opłata Wstępna – oznacza opłatę, stanowiącą udział własny Korzystającego.
Wartość rezydualna (końcowa) – wartość, za jaką Korzystający może odkupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy leasingu.
Szkoda częściowa – występuje, gdy Przedmiot Leasingu zostanie uszkodzony w stopniu umożliwiającym przywrócenie go do stanu poprzedzającego szkodę.
Szkoda całkowita – występuje, gdy Przedmiot Leasingu zostanie utracony, zniszczony lub uszkodzony w stopniu wykluczającym dalsze z niego korzystanie. Na skutek wystąpienia szkody całkowitej Umowa leasingu wygasa.
+48 605 842 203
+48 62 76 80 778
ul. Polna 63
62-800 Kalisz
biuro@hermanos.pl
www.hermanos.pl
www.hermanosfinansowanie.pl